Micromax A177 Dead or hang on boot logo problem solved

Home  >>  Micromax  >>  Micromax A177 Dead or hang on boot logo problem solved

Micromax A177 Dead or hang on boot logo problem solved

On February 2, 2017, Posted by , In Micromax, With 4 Comments


Just flash with the help of falcon box and use these settings in falcon box software.
1: Use proper chip
2: select storage type Nand
3: tick on format before flash option.
4: Select proper firmware path and hit on Hit start flash button.


4 Comments so far:

  1. More hints says:

    I simply want to tell you that I’m all new to blogs and definitely enjoyed you’re website. Almost certainly I’m planning to bookmark your blog . You actually have tremendous articles and reviews. Appreciate it for revealing your website page.

  2. hi. I observe that you’re most likely interested in generating quality backlinks and stuff. I’m promoting scrapebox auto approve link lists. Do you want to trade ?

  3. Kurye olarak hizmet veren kişiler, bulundukları lokasyondaki her adrese en kısa sürede ulaşma yolunu bilirler. Üstelik verilen bu görevi hava, trafik ve buna benzer diğer olumsuz şartlardan etkilenmeden yerine getirirler. Yani iş hayatı başta olmak üzere hayatın hemen her alanında önemli görevleri üstlenebilir ve başarıyla yerine getirebilirler. Özellikle büyük şehirlerdeki trafik kaosu ve adres konusundaki karmaşa göze alınırsa, kurye hizmetlerinden faydalanmanın bazı durumlarda zorunlu hale geleceği anlaşılabilir. Örneğin İstanbul’un bir noktasından diğer bir noktasına acil şekilde önemli bir evrak ulaştırmak gerektiğinde ya da hastanızın ihtiyacı olan ilacı acil ve güvenli bir şekilde ulaştırmak gerektiğinde, İstanbul moto kurye hizmetimizden faydalanarak sorununuza çözüm üretebilirsiniz.

  4. voirfilms says:

    Excellent items from you, man. I’ve have in mind your stuff prior to and you’re simply extremely magnificent. I really like what you’ve acquired right here, certainly like what you’re saying and the way in which by which you assert it. You are making it enjoyable and you continue to care for to stay it sensible. I can’t wait to read much more from you. That is really a great website.