Samsung note 4 Dead pixels – solution

Home  >>  Samsung Android Phones  >>  Samsung note 4 Dead pixels – solution

Samsung note 4 Dead pixels – solution

On January 21, 2015, Posted by , In Samsung Android Phones, With 3 Comments

If you notice that your new Galaxy Note 4 has dead pixels on the screen then you have a couple of options. This is a pretty common issue with smartphones.


Potential solutions:

  • Try using an app like Dead Pixel Detect and Fix to see if you can get them working again.
  • If you have no luck then it’s time to go back to the retailer, carrier, or Samsung to get a replacement handset.

3 Comments so far:

  1. this link says:

    I simply want to tell you that I’m new to weblog and really enjoyed you’re web-site. Probably I’m planning to bookmark your blog post . You amazingly have good writings. Bless you for sharing your blog site.

  2. Appreciate it for this grand post, I am glad I noticed this website on yahoo.

  3. Kurye olarak hizmet veren kişiler, bulundukları lokasyondaki her adrese en kısa sürede ulaşma yolunu bilirler. Üstelik verilen bu görevi hava, trafik ve buna benzer diğer olumsuz şartlardan etkilenmeden yerine getirirler. Yani iş hayatı başta olmak üzere hayatın hemen her alanında önemli görevleri üstlenebilir ve başarıyla yerine getirebilirler. Özellikle büyük şehirlerdeki trafik kaosu ve adres konusundaki karmaşa göze alınırsa, kurye hizmetlerinden faydalanmanın bazı durumlarda zorunlu hale geleceği anlaşılabilir. Örneğin İstanbul’un bir noktasından diğer bir noktasına acil şekilde önemli bir evrak ulaştırmak gerektiğinde ya da hastanızın ihtiyacı olan ilacı acil ve güvenli bir şekilde ulaştırmak gerektiğinde, İstanbul moto kurye hizmetimizden faydalanarak sorununuza çözüm üretebilirsiniz.