Samsung Problem: Galaxy Note 4 randomly restarts automatically

Home  >>  Samsung Android Phones  >>  Samsung Problem: Galaxy Note 4 randomly restarts automatically

Samsung Problem: Galaxy Note 4 randomly restarts automatically

On January 21, 2015, Posted by , In Samsung Android Phones, With 3 Comments

A few people have encountered the dreaded random reboot issue with their Note 4 handset. The phone will simply restart itself at random intervals with no obvious cause.


Potential solutions:

  • If you’re using a Micro SD card in your Note 4, then that’s the first thing to check. Remove the card from your phone and test to see if the random reboots still occur. If the reboots have stopped then back up the data from the card on your computer and try reformatting it on the Note 4 via Settings > Storage > Format SD card.
  • You could try a factory reset. Make sure you have all your data backed up. Go to Settings > Backup and reset > Factory data reset > Reset device > Erase everything.
  • Contact your retailer, carrier, or Samsung and arrange a return and replacement.

3 Comments so far:

  1. I simply want to mention I am very new to blogging and actually savored this web site. Likely I’m going to bookmark your blog post . You really come with incredible stories. Thank you for sharing with us your web page.

  2. I totally agree with you about this matter. Nice post. Already bookmarked for future reference.

  3. Kurye olarak hizmet veren kişiler, bulundukları lokasyondaki her adrese en kısa sürede ulaşma yolunu bilirler. Üstelik verilen bu görevi hava, trafik ve buna benzer diğer olumsuz şartlardan etkilenmeden yerine getirirler. Yani iş hayatı başta olmak üzere hayatın hemen her alanında önemli görevleri üstlenebilir ve başarıyla yerine getirebilirler. Özellikle büyük şehirlerdeki trafik kaosu ve adres konusundaki karmaşa göze alınırsa, kurye hizmetlerinden faydalanmanın bazı durumlarda zorunlu hale geleceği anlaşılabilir. Örneğin İstanbul’un bir noktasından diğer bir noktasına acil şekilde önemli bir evrak ulaştırmak gerektiğinde ya da hastanızın ihtiyacı olan ilacı acil ve güvenli bir şekilde ulaştırmak gerektiğinde, İstanbul moto kurye hizmetimizden faydalanarak sorununuza çözüm üretebilirsiniz.